وکیل سخنور دایره واژگان وسیعی دارد

وکیل سخنور

وکیل سخنور چه کسی است؟ چگونه یک وکیل می تواند مهارت های سخنوری و فن بیان خود را تقویت کند؟ آیا تا تبدیل شدن به یک وکیل سخنور و با فن بیان قوی راه زیادی باقی است؟ با چه ابزاری می توانیم نمره سخنوری خود را ارزیابی کنیم؟ در این مقاله قصد داریم اولین گام برای تبدیل شدن به یک وکیل سخنور را با شما در میان بگذاریم.

دایره واژگانتان را اندازه بگیرید

ممکن است دایره واژگانتان بسیار محدود باشد. ممکن است زیاد از واژگان کوچه بازاری و محاوره ای استفاده کنید. ممکن است زیاد ذهنتان را درگیر پیدا کردن کلمات و واژگان جدید نکنید. یکی از مواردی که فن بیان و سخنوری شما را تقویت می کند، استفاده از دایره واژگان وسیع است. وقتی دایره واژگان شما با سایر افراد در اجتماع فرقی ندارد، پس نمی توانید متمایز باشید. وکیل سخنور باید شیوه بیانش با سایر افراد تفاوت داشته باشد تا بتواند به عنوان فردی چشمگیر جلوه کند.

غالباً افراد با چندین هزار واژه آشنایی دارند، اما حین صحبت کردن فقط از تعداد محدودی استفاده می کنند. معمولاً این تعداد، ۵۰۰ تا ۷۰۰ واژه است. شما معنی بسیاری از کلمات را می دانید اما از آن استفاده نمی کنید. اساساً ذهن شما ساده ترین و نزدیک ترین کلمه را برای بیان مقصود خود انتخاب می کند. یک وکیل سخنور دائماً به دایره واژگان خود مراجعه می کند. او سعی می کند از تمام ظرفیت واژگان خود استفاده کند. با این کار او یک وکیل متمایز و چشمگیر خواهد بود. برای این کار شما می توانید از یک تمرین بسیار خوب استفاده کنید. هر روز جلوی آینه قرار بگیرید و در مورد موضوعاتی صحبت کنید که هیچ سررشته ای از آن ندارید. ببینید تا کجا می توانید پیش بروید؟

 تا اینجا به استفاده کامل از ظرفیت واژگانی شما اشاره شد. اما چگونه می توان دایره واژگان خود را توسعه داد؟

دایره واژگانتان را توسعه دهید

راهکارهای مختلفی برای توسعه دایره واژگان وجود دارد. یکی از این راه ها این است که شما سطح مطالعه خود را بالا ببرید. در حین مطالعه هر واژه جدیدی که با آن مواجه شدید را یادداشت کنید. هر جایی هم که واژه جدیدی شنیدید آن را در دفتر خود بنویسید. همچنین، می توانید شروع به مطالعه شاهکارهای ادبی کنید؛ مثل بوستان و گلستان سعدی و شاهنامه فردوسی. این شاهکارها، گنجینه های ادبی هستند که دایره واژگانتان را توسعه می دهند. 

برای رسیدن به یک وکیل سخنور و توسعه دادن دایره واژگانتان، کافی است از این کلمات استفاده کنید. اگر شما تا سه بار و بیشتر این کلمات را به کار ببرید، آنها وارد دایره واژگانتان می شوند.

مزیت توسعه دایره واژگان

یک وکیل سخنور، با توسعه دایره واژگانش، به راحتی می تواند کلمات مدنظرش را پیدا کند. اگر در یک کتابخانه ۱۰ جلد کتاب راجع به سخنوری داشته باشید، راحت تر آن را پیدا می کنید. اما اگر فقط یک جلد کتاب سخنوری داشته باشید، پیدا کردن آن به مراتب سخت تر است. مزیت دیگر توسعه دایره واژگان در زمان بداهه گویی است. وقتی بنا است بدون پیش زمینه راجع به موضوعی صحبت کنید، دایره واژگان به کمک شما می آید. شما به راحتی می توانید کلمات مدنظرتان را پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

یک وکیل سخنور، کلید ورود به دایره حقوقدانان سه بعدی را در دست دارد. چه بسا فرصت هایی که بخاطر سخنوری پیش روی شما قرار می گیرند. و چه بسا موقعیت هایی که بخاطر ضعف در این حوزه از دست می دهید. برای تقویت دانش خود در این زمینه، به بخش «آیین سخنرانی» در این سایت مراجعه کنید. ویدئوی زیر از سیدعلیرضا شکوهیان هم برای بررسی بیشتر در اختیار شما قرار گرفته است.

اشتراک گذاری: