با چه اسمی وکالت کنیم؟ – اصول انتخاب نام برای مؤسسات حقوقی

با چه اسمی وکالت کنیم؟

با چه اسمی وکالت کنیم؟ این یکی از اولین سوالاتی است که دوستان حقوقی و وکلای محترم با آن روبرو هستند. اینکه آیا با نام خود فعالیت کنند یا در قالب یک مؤسسه حقوقی و با نامی دیگر؟ حتی این اصول انتخاب نام، فعالیت وکلا و حقوقدانان در فضای مجازی را هم تحت الشعاع قرار می دهد. اینکه چه نامی را برای صفحات اجتماعی خود انتخاب کنند؟

با نام خود فعالیت کنیم یا یک نام جدید؟

با چه اسمی وکالت کنیم؟ با نام خود یا نام جدیدی غیر از آن؟ برای رسیدن به پاسخ باید به یک مسئله مهم توجه کنیم. مشاغل مرتبط با رشته حقوق مثل وکالت و ارائه مشاوره حقوقی، تا حد زیادی مبتنی بر اعتماد هستند. یعنی هر چه قابل اعتمادتر باشید، میزان مراجعه به شما بیشتر است. وقتی شما از نام خود استفاده می کنید، بخشی از این راه را طی کرده اید. اگر شما نام جدیدی را انتخاب کنید، باید برای آن هویت ایجاد کنید. پس از مدتی فعالیت، شما می توانید اعتماد مخاطبین را نسبت به این نام جدید جلب کنید.

اعتبار ریختن در سبد یک نام جدید، نیاز به گذشت زمان دارد. البته فعالیت با یک نام جدید مزایایی هم دارد. مهمترین مزیت آن هم این است که فعالیت شما، تیمی و بیشتر از یک نفر به چشم می خورد. اینکه با چه اسمی وکالت کنیم، به هر حال یک استراتژی است. پیشنهاد ما در تعیین استراتژی تعیین نام این است که در ابتدای کار، با نام خود شروع کنید. به مرور زمان و وقتی بناست به سمت کار تیمی بروید، نام جدیدی برای فعالیت انتخاب کنید.

استراتژی بسیاری از شرکت ها و مؤسسات معتبر

با چه اسمی وکالت کنیم؟ وقتی می خواهید به این سوال پاسخ دهید ممکن است با یک خطای استراتژیک روبرو شوید. تصور شما می گوید که اگر با نام جدیدی وکالت کنید، فعالیت شما مهمتر و جدی تر به نظر می رسد. شاید برای اثبات ادعای خود، از شرکت های بزرگ مثال بزنید که بیشتر آنها اسم جدیدی برگزیده اند. تقریباً اکثر قریب به اتفاق آنها نامی غیر از نام مالکانشان دارند. آیا این تناقض نیست؟

نکته ای که باید به آن توجه شود، شروع کار شرکت های بزرگ است. بسیاری از شرکت های بزرگ، فعالیت خود را با نام خودشان شروع کرده اند. به عنوان مثال، نام شرکت دل از نام مؤسس خود گرفته شده است: مایکل دل. شرکت آدیداس نیز نمونه دیگری از صدها شرکت معتبر است که از نام مؤسس آن الهام گرفته است. ادی دسلر بنیان گذار این برند بوده و نام شرکت نیز برگرفته از نام او است. پس، اینکه با چه اسمی وکالت کنیم هم تابع شرایط خاص هر فرد است و نمی توان نسخه واحدی داد. حتی ممکن است در مواردی شما چاره ای جز برندسازی مجدد نداشته باشید. در اینجا مجبور خواهید بود تغییر نام و ماهیت دهید.

اصول انتخاب یک نام موفق

فرض کنید به این نتیجه رسیدید که بنا است با نام دیگری فعالیت کنید. باز هم به نحو دیگری این سوال مطرح می شود که باید با چه اسمی وکالت کنیم؟ چه نکات و اصولی باید در انتخاب یک نام موفق مورد توجه قرار گیرند؟ در انتخاب یک نام موفق، باید پنج شرط مدنظر قرار گیرد.

شرط اول: غیرمعمول و متمایز باشد

غالباً در اسامی مؤسسات حقوقی عباراتی مثل «حق»، «عدل»، «داد»، «عدالت» و مواردی مثل آن وجود دارد. اگر شما هم چنین اسمی انتخاب کنید، احتمالاً در بین اسامی مشابه دیگر چشمگیر نخواهید بود. اگر هم بنا است با همان کلمات نامی برای خود انتخاب کنید، آن را به نامی چشمگیر مبدل کنید. یعنی سعی کنید با افزودن کلماتی به نام انتخابی، آن را از قالب اسامی معمولی در این حوزه خارج کنید. پس اولین پاسخ ما به این سوال که با چه اسمی وکالت کنیم، روشن شد. نامی که غیرمعمول و متمایز باشد.

شرط دوم: معنای روشنی داشته باشد

نامی که شما انتخاب می کنید، باید دارای معنای روشنی باشد. گاهی اوقات برخی مؤسسات حقوقی از نام هایی استفاده می کنند که معنای روشنی ندارند. استدلال آنها این است که در فرهنگ لغات این واژه معنای خاصی دارد. اما مخاطب شما فرصت کافی برای مراجعه به فرهنگ لغات را ندارد. او بعد از شنیدن نام مؤسسه حقوقی شما فقط چند ثانیه فرصت دارد تا آن را به خاطر بسپارد. پس، یک بار دیگر به سوال اصلی بازگردیم. با چه اسمی وکالت کنیم و مؤسسه حقوقی خود را راه اندازی کنیم؟ نامی که معنای روشنی دارد.

شرط سوم: حسی را به طرف مقابل انتقال دهد

نامی که شما انتخاب می کنید، باید احساسات مدنظرتان را به طرف مقابل انتقال دهد. اینکه صرفاً از یک سری عناوین سنگین استفاده شود، کفایت نمی کند. بهترین نام ها، نام هایی هستند که به محض ارائه آن به مخاطب، حسی را در او برانگیزد. بهترین احساسات برای نام های مؤسسات حقوقی، احساس اعتماد، امنیت، آرامش و پافشاری شما برای حل پرونده ها است. به سوال اصلی برگردیم: چه اسمی را برای وکالت انتخاب کنیم؟ اسمی که حس مدنظر ما را به خوبی منتقل کند. باید به خاطر داشت که برخی حروف به کار رفته در نام شما می تواند حس خشونت را برانگیزاند. پس باید به این جزئیات هم دقت کرد.

شرط چهارم: قابلیت تملک داشته باشد

گاهی اوقات همزمان یک نام در ذهن شما و دیگری شکل می گیرد. اما او زودتر از شما آن را به ثبت رسانده و شروع به فعالیت می کند. یا اینکه شما تصور می کنید نام منحصر به فردی را انتخاب کرده اید. در حالی که این نام سال ها از سوی مؤسسه حقوقی دیگری انتخاب و استفاده شده است. باز هم سوال اصلی: با چه اسمی وکالت کنیم؟ نامی که بتوانیم آن را به ثبت رسانده و از آن خود کنیم. حتی در اینجا باید مطمئن باشید که می توانید آن نام را برای دامنه اینترنتی خود به ثبت رسانید.

شرط پنجم: از مخفف استفاده نکنید

معیار آخر این است که تا جایی که امکان دارد، از نام های مخفف نباید استفاده کرد. حتی اگر نام انتخابی شما طولانی است، سعی کنید نام خود را تغییر دهید و سراغ مخفف نروید. هر چند نمونه هایی از شرکت های بسیار معتبر وجود دارد که توانسته اند از نام مخفف بهره بگیرند.

آنچه ذکر شد، اصول انتخاب نام تجاری بر اساس یافته های بزرگترین اساتید حوزه انتخاب نام بود. هرچند می توان شرکت هایی را هم یافت که از این اصول استفاده نکرده اند و موفق هم بوده اند. حتماً تنها اصل موفقیت، انتخاب نام مناسب نیست، اما انتخاب یک نام خوب، مقدمه یک شروع خوب است.

برای مطالعه بیشتر، ویدئوی زیر از سیدعلیرضا شکوهیان را ببینید. همچنین، می توانید دیگر ویدئوهای حوزه «برندسازی و بازاریابی» را از این بخش سایت حقوقدانان سه بعدی پیگیری کنید.     

اشتراک گذاری: