زبان بدن دروغگوها: دروغگوها را بدون ماسک ببینید

زبان بدن دروغگوها

زبان بدن دروغگوها، می تواند پرده از دروغ آنها بردارد. اگر شما به تکنیک های شناخت زبان بدن آشنا باشید، به راحتی می توانید دروغگوها را بدون ماسک ببینید. 

زبان بدن چیست؟ 

زبان بدن یا تن گفت، پیش از هر زبان دیگری، ارتباطات انسان ها با یکدیگر را شکل داده است. شاید حتی بتوان گفت که زبان بدن، تنها زبان جهانی است. البته باید به خاطر داشت که تفاوت فرهنگ ها، موجبات تغییر در برخی از نشانه ها را فراهم آورده است. با این حال، کماکان حوزه ارتباطات غیرکلامی، یکی از قابل اعتمادترین حوزه ها برای ارسال و دریافت پیام است. زبان بدن به آن دسته از پیام هایی اطلاق می شود که فرد، بدون استفاده از کلام ارسال می کند. اهمیت این پیام جایی بیشتر مشخص می شود که حتی ممکن است از غیرصادقانه بودن کلام فرد خبر دهند. آنچه در این مقاله خواهد آمد، به زبان بدن دروغگوها می پردازد. اینکه دروغگوها چه نشانه هایی را از خود بروز می دهند. نکته قابل توجه این است که صرف وجود یک علامت، نشانه دروغگویی نیست. بنابراین، شما باید این نشانه ها را در کنار هم ارزیابی کنید. 

قطع ارتباط چشمی

اولین نشانه زبان بدن دروغگوها، قطع ارتباط چشمی است. قدرت نگاه می تواند پرده از دروغگویی بردارد. طرف مقابل هم برای اینکه با نگاه شما روبرو نشود، از شما روی برمی دارد. بخاطر همین است که گاهی اوقات شما هم از طرف مقابل می خواهید تا به شما زل بزند. در واقع یکی از نشانه های صداقت طرف مقابل را زل زدن به خود می دانید. اما آیا همیشه قطع ارتباط چشمی نشانه دروغگویی است؟ خیر. در گذشته تصور بر این بود که قطع ارتباط چشمی حکایت از عدم صداقت دارد. اما کارشناسان حوزه زبان بدن، پی به اشتباه این گزاره بردند. 

امروزه قطع ارتباط چشمی در مواقع بخصوصی، اتفاقاً نشانه صداقت است. وقتی فردی قصد یادآوری موضوعی را دارد، ارتباط چشمی او با شما قطع می شود. چشمان او به دنبال خاطرات و دیده های خود می رود و دوباره به آنجا بازمی گردد. بنابراین، اتفاقاً گاهی قطع نشدن ارتباط چشمی نشانه دروغگویی می شود. نکته مهم این است که قطع ارتباط چشمی باید در مقام یادآوری باشد و نه توضیح مطلب. در غیر این صورت، یکی از نشانه های دروغگویی است. یکی از راهکارهایی که می توانید در اینجا استفاده کنید این است که از طرف مقابل دوباره توضیح بخواهید. با این کار او دوباره مجبور است نشانه های دروغگویی را تکرار کند.  

پلک زدن های مداوم

دومین نشانه زبان بدن دروغگوها، پلک زدن های مداوم است. پلک زدن های مداوم را هم باید یکی از زیرمجموعه های قطع ارتباط چشمی بدانیم. در واقع فرد سعی می کند تا با این کار، ارتباط چشمی خود را قطع کند. پس، تعداد پلک زدن های طبیعی او دچار اختلال می شود. اما آیا هر پلک زدن مداومی نشانه دروغگویی است؟ خیر. باید به شرایط فرد در آن جلسه توجه کنید. ممکن است پلک زدن مداوم دلیل دیگری مانند کم خوابی یا خشکی چشم یا حساسیت طرف مقابل داشته باشد. 

حرکت کردن لب ها رو به بالا

سومین نشانه از زبان بدن دروغگوها، این است که لب ها رو به بالا حرکت می کنند. در واقع فرد با بالا بردن لب ها خود به عدم صداقتش اعتراف می کند. در مقاله «زبان بدن دروغگوها» به این موضوع اشاره کردیم. ضمناً تصاویر و ویدئوهایی در این خصوص ارائه شد. باز هم در اینجا باید مراقب اشتباهات تفسیری بود. ممکن است بالا رفتن لب ها نشانه تجربه احساسات شدیدی در طرف مقابل باشد. در کنار بالا بردن لب ها، به گاز گرفتن لب ها و فشار دادن آن هم توجه داشته باشید. 

مالش یا خاراندن بینی

چهارمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، خاراندن یا مالش بینی است. دلیل این امر عارضه پینوکیو است. وقتی فرد می خواهد دروغ بگوید، ماده ای تحت عنوان کاتکول آمین ترشح می شود. بخاطر ترشح این ماده، بافت های داخلی بینی متورم می شوند. فرد در اینجا احساس می کند که بینی او بزرگ تر شده است. دقیقاً مثل پینوکیو. در اینجا هم باید به یک نکته مهم اشاره شود. صرف خاراندن بینی ما را با قطعیت به دروغگویی طرف مقابل نمی رساند. ممکن است خاراندن بینی به دلایلی غیر از دروغگویی باشد. (درست مثل شما که بعد از خواندن این مقاله، در بیشتر جلسات بینی تان می خارد). در کنار خاراندن بینی، مالش یا خاراندن گوش یا گردن را هم اضافه کنید. نکته پایانی اینکه ممکن است همه این نشانه ها در اثر ضرورت تمرکز برای تصمیم گیری باشد. 

برافروختن و تغییر رنگ چهره

پنجمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، برافروختن و تغییر رنگ چهره است. گردش خون دروغگوها نسبت به حالت عادی افزایش می یابد. همین موضوع باعث می شود که صورت او سرخ شود. اما گاهی اوقات همین علامت نشان از دلیل دیگری دارد. به عنوان مثال، ممکن است گرمای هوا عامل سرخی چهره فرد باشد. یا شاید فرد احساس شدید دیگری مثل خجالت کشیدن از جمع یا طرف مقابل را تجربه می کند. پس، همیشه او از دروغ خود در فشار نیست. 

تغییر در نحوه تنفس فرد 

ششمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، تغییر در نحوه تنفس است. عامل اصلی تغییر در تنفس هم اضطراب و تغییر سرعت گردش خون است. انگار راه هوا بر طرف مقابل بسته شده است. او مجبور است سریع تر نفس بکشد. باز هم برای اینکه به اشتباه نیافتید، به عوامل دیگر تنفس سریع دقت کنید. بهترین ملاکی که می تواند به شما کمک کند، رفتار فرد در ابتدای جلسه است. شما باید متوجه تغییر ریتم تنفس بشوید. 

تلاش برای متقاعدسازی 

هفتمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، تلاش برای متقاعدسازی است. او می داند که در کلام و اطلاعاتی که می دهد صداقت ندارد. پس، برعکس فرد راستگو سعی می کند تا شما را با دروغ های خود متقاعد کند. شما در اینجا می بینید که فرد در خصوص یک موضوع بیش از حد توضیح می دهد. او اطلاعات بسیار زیادی در اختیار شما می گذارد. به هر حال او تلاش می کند تا خاطر جمع شود که شما دروغ او را پذیرفته اید. بعد از این احساس است که حس راحتی به او دست می دهد. انگار مأموریت او به خوبی پایان یافته است. 

پوشاندن دهان

هشتمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، پوشاندن دهان است. وقتی شما حرفی را می زنید که نباید می زدید، جلوی دهانتان را می گیرید. اما دیگر کار از کار گذشته است. در دروغگویی هم اینگونه است. شما می دانید که نباید دروغ بگویید. پس، دروغ هم همان حرفی است که نباید بزنید. طبیعی است که بعد از دروغ، دهان خود را بپوشانید. یک نکته بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد. گاهی حین صحبت شما، طرف مقابل دهان خود را می پوشاند. در اینجا شک کنید که او نسبت به حرف های شما اطمینان داشته باشد. 

تکان دادن پاها

نهمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، حرکت دادن و تکان دادن پاها است. تکان دادن و حرکت دادن پاها، خود نشان از اضطراب و استرس فرد دارد. در واقع فردی که دروغ می گوید، استرس و اضطراب دارد که دروغش افشا شود. باید به خاطر داشت ویژگی دروغگوهای حرفه ای، کمتر بودن استرس و فشار در آنها است. با این کار، در آنها بسیاری از این علائم مشاهده نمی شود. چرا؟ چون آنها تمرین کرده و خود را برای این روز آماده کرده اند. پس، شما هم باید خود را برای گرفتن مچ آنها آماده کنید. 

سرفه یا خنده های مصنوعی 

دهمین نشانه از زبان بدن دروغگوها، سرفه یا خنده های بی مورد است. با سرفه های بی مورد، دو کار انجام می شود. اول اینکه فرد زمان می خرد. او با همین حرکت چند ثانیه ای تجدید قوا می کند. تجدید قوا برای انجام یک کار سخت مثل دروغگویی. دوم اینکه حواس شما را از موضوع پرت می کند. در واقع، با این کار، تمرکز شما از صحبت های فرد به سمت حرکات بدن او می رود. باید توجه داشت که گاهی سرفه کردن جای خود را به صاف کردن صدا می دهد. 

در اینجا به ده مورد از مهمترین نشانه های زبان بدن دروغگوها اشاره شد. ویدئوی زیر از سیدعلیرضا شکوهیان را در مورد یکی از مهمترین نشانه های دروغگویی مشاهده کنید. شما می توانید دیگر مطالب مربوط به زبان بدن را در صفحه «زبان بدن» در این سایت دنبال کنید. برای تبدیل شدن به یک حقوقدان سه بعدی، باید زبان بدن را به خوبی آموزش ببینید. 

اشتراک گذاری: